Psychoterapia i psychoedukacja dziecięca – metody walki z depresją

Dziewczyna jest na psychoedukacji dziecięcej

Depresja stanowi obecnie 4,3% globalnego obciążenia wszystkimi chorobami. Choruje na nią 350 mln osób – w tym dzieci i młodzież. Odsetek dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją, jak i liczba prób samobójczych wśród nich nieustannie rośnie. Najskuteczniejszą metodą walki z depresją jest psychoterapia, a także coraz bardziej popularna psychoedukacja.

Psychoterapia dla dzieci

Psychoterapia polega na wspólnej pracy specjalisty oraz pacjenta w celu polepszenia stanu psychicznego pacjenta. Jest to forma dialogu pomiędzy dzieckiem, opiekunem a terapeutą. Może odbywać się w formie sesji indywidualnych: dziecko i terapeuta, grupowych: grupa dzieci  i terapeuta oraz rodzinnych: dziecko oraz opiekun lub opiekunowie i terapeuta. Mogą z niej korzystać zarówno kilkulatki, jak i nastolatki, które osiągnęły niemal pełnoletniość. Podczas spotkań psycholog tworzy bezpieczną przestrzeń i płaszczyznę komunikacji opartą na zrozumieniu i akceptacji – to pozwala dziecku poczuć się swobodnie i pomaga mu się otworzyć. Psycholog stara się także stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu dziecko może odreagować negatywne emocje, z jakimi się boryka, i nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić w przyszłości.

Psychoedukacja

Psychoedukacja stanowi podstawową interwencję terapeutyczną w nowoczesnym leczeniu wszystkich zaburzeń psychicznych. To nie tylko technika, lecz i postawa nastawiona na wzmocnienie pacjenta i uczynienie go współodpowiedzialnym za własne leczenie. Kładzie się przy tym większy nacisk na przymierze terapeutyczne, a nie tylko na stosowanie się do zaleceń lekarskich. Warsztaty psychoedukacyjne to także trening rozpoznawania swoich myśli i przekonań. Dzieci biorąc udział w różnych scenkach i w wielu innych kreatywnych ćwiczeniach uczą się także rozwiązywania sytuacji trudnych i podejmowania trafnych decyzji. Zyskują lepszą świadomość własnych uczuć, lepiej rozumieją same siebie zarówno w momentach radości jak i smutku czy złości.

Psycholog dla młodzieży online

W ostatnich latach dużo pacjentów decyduje się na skorzystanie z pomocy psychologicznej online. Są wśród nich także dzieci i młodzież. Często właśnie przez Internet są w stanie bardziej się otworzyć, gdyż to bardzo dobrze znane im środowisko, poza tym rozmowę przeprowadzają ze swojego domu, pokoju, miejsca w którym czują się komfortowo i pewnie. Jest to wygodna forma dla dzieci, których rodzice mają trudność z dowozem do gabinetu psychologa o określonej porze. Efektywność tej formy terapii została potwierdzona licznymi badaniami, a także setkami zadowolonych klientów, którzy z takiego rodzaju pomocy korzystali. Obecnie technologia pozwala na komunikację niewiele różniącą się od tej tradycyjnej. Relacja między pacjentem a psychoterapeutą nawiązana podczas terapii jest tak samo głęboka i ważna, jak ta nawiązana podczas spotkań w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.