Widzenie obuoczne to nic innego jak postrzeganie wrażeń z obu oczu w jednym czasie i złożenie ich w jeden obraz, który charakteryzuje się bardzo wysoką jakością. Warto zaznaczyć, że widzenie stereoskopowe to bardzo złożony proces, który odbywa się przede wszystkim w sferze nerwowej i psychicznej. Dzięki niemu możliwe jest widzenie głębi, a także znacznie większe pole widzenia.
Trzystopniowe widzenie obuoczne
Warto zaznaczyć, że widzenie obuoczne składa się z trzech stopni. Pierwszy z nich to jednoczesna percepcja, czyli widzenie dwóch różnych obrazów, które pochodzą z siatkówek oka. Drugim etapem jest fuzja, proces który umożliwia połączenie dwóch obrazów z jednego i drugiego oka w całość. Można wyróżnić fuzję sensoryczną i motoryczną. Ostatni stopień to widzenie stereoskopowe, pozwala ono postrzegać głębię dzięki fuzji dwóch obrazów i pobudzeniu.
Jak rozwija się widzenie obuoczne?
U każdego człowieka, u którego występuje prawidłowo funkcjonujący układ wzrokowy, dochodzi do widzenia obuocznego w pierwszym roku życia. Niemowlę już od początku uczy się koordynacji oczu z ciałem, a także dokonuje oceny odległości przedmiotów, które znajdują się w jego otoczeniu. Jednak te umiejętności są bardzo osłabione u osób, które mają kłopoty z widzeniem obuocznym.
Jeżeli wzrok nie charakteryzuje się żadnymi wadami, już od pierwszych miesięcy życia, codzienne funkcjonowanie zdecydowanie wystarcza, aby nauczyć się wszelkich funkcji widzenia obuocznego. Kiedy jednak układ wzrokowy spotyka się z jakimiś wadami, nauka podstawowych funkcji staje się o wiele trudniejsza. W takiej sytuacji ludzki mózg stara się zaleźć inne rozwiązanie i najczęściej dochodzi do nieprawidłowego widzenia obuocznego lub widzenia jednoocznego.
Dlaczego widzenie obuoczne jest tak bardzo ważne?
Widzenie obuoczne jest to dość naturalny proces. Jego brak wiąże się jednak z wieloma problemami. Zdrowym osobom bardzo trudno jest sobie wyobrazić płaski świat, bez głębi. Pacjenci, u których nie wykształciło się widzenie obuoczne mają problemy m.in. z:
- oceną odległości,
- wyobraźnią i rysunkiem przestrzennym,
- koordynacją wzrokowo – ruchową,
- koordynacją oko – ręka.
Pierwsze symptomy, które mogą wskazywać na problemy z widzeniem obustronnym to np. zezowanie, mrużenie oczu, bóle głowy, światłowstręt, zasłanianie jednego z oczu, tarcie oka, podwójne widzenie. W takim wypadku warto jak najszybciej udać się do specjalisty, aby zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy. Potrzebna może się także okazać wizyta u optometrysty.
Jakie mogą być przyczyny zaburzenia widzenia obuocznego?
Najczęstszymi przyczynami zaburzenia widzenia obuocznego są różne wady wzroku. Bardzo często wystarczy tylko zdecydować się na prawidłowo dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Dzięki nim, układ wzrokowy zaczyna funkcjonować prawidłowo i dalej rozwija się samodzielnie.
Często zdarza się tak, że układ wzrokowy obarczony jest wadami bardzo bardzo długo, a wady są zauważone tak późno, że ich skorygowanie nie jest do końca możliwe. Taki układ wzrokowy nabierał złych nawyków i bardzo często konieczne są odpowiednie ćwiczenia optometryczne, aby przywrócić widzenie.
Zaburzenia związane z widzeniem stereoskopowym
Można wyróżnić różne zaburzenia związane z widzeniem obustronnym:
- heteroforia – zez ukryty,
- heterotropia – zez jawny,
- zaburzanie układu konwerfencyjno – akomodacyjnego.
Prawidłowe skorygowanie zaburzenia jest możliwe dzięki wczesnej diagnozie. Dzięki temu można też uniknąć skomplikowanego i długiego leczenia.
Bardzo ważne jest to, aby układ wzrokowy mógł się prawidłowo rozwijać. Jego funkcjonowanie w prawidłowy sposób wpływa na pozyskiwanie informacji z otoczenia przez dziecko. Istotne jest więc stałe monitorowanie układu wzroku i właściwe reagowanie w przypadku zauważania jakichkolwiek zaburzeń. Warto zdecydować się na profesjonalne badanie wzroku, które pozwoli na sprawdzenie różnych aspektów związanych z funkcjonowaniem układu wzrokowego. Jest to niezwykle istotne i ma duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie.
Widzenie obuoczne to dość naturalny proces. Jeśli ktoś ma z tym problem, powinien zdecydowanie zgłosić się do specjalisty i na odpowiednie badania.