Zapalenia stawów – jak zmniejszyć ból?

Zapalenia stawów

Zapalenia stawów to poważne choroby, które mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza, ponieważ wczesne wdrożenie terapii daje większe szanse na wyleczenie lub zahamowanie rozwoju schorzenia. Zapalenia stawów najczęściej mają podłoże infekcyjne i reumatologiczne. Jakie leki na stawy bez recepty warto zastosować?

Infekcyjne zapalenie stawów

Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów jest wywoływane przez drobnoustroje, które znalazły się w błonie maziowej wewnątrz torebki stawowej. Do jej zakażenia może dojść :

  • przez krew, 
  • bezpośrednio (np. przy operacjach chirurgicznych, nakłuciach stawu albo podczas urazu),
  • poprzez przeniesienie się zakażenia ze skóry, tkanki podskórnej, kości i szpiku kostnego.

Drobnoustrojami wywołującymi zapalenie stawu są zwykle bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Najczęściej u dorosłych są to: Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec), rzadziej Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki). Zwykle zapalenie obejmuje tylko jeden staw.

Lek na zapalenie stawów o podłożu infekcyjnym

Infekcyjne zapalenie stawów można całkowicie wyleczyć, jednak bardzo ważne jest szybkie podjęcie terapii.  Choroba może skutkować trwałym uszkodzeniem struktur stawowych. Leczenie trzeba więc rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. 

Należy pamiętać, że infekcyjne zapalenie stawów o ciężkim przebiegu może stanowić zagrożenia dla życia pacjenta, szczególnie gdy ma on choroby współistniejące, takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy niedobory odporności.

Jeśli więc odczuwasz ból, leki na stawy bez recepty nie wystarczą. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który dokona rozpoznania.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Kolejną odmianą zapalenia stawów może być choroba o podłożu reumatoidalnym. RZS jest jedną z częstych przyczyn bólu, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. To choroba autoimmunologiczna, w wyniku której organizm sam zwalcza własne tkanki. Nieznany dotąd czynnik pobudza błonę maziową stawu, a ona reaguje poprzez wywołanie procesu zapalnego.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest podstępnym schorzeniem – błona maziowa oraz inne struktury, takie jak chrząstki, kości, więzadła i ścięgna, ulegają stopniowemu niszczeniu. Zaczyna się od niewielkiego bólu i obrzęku, ale wraz z postępem choroby dochodzi do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych.

RZS jest chorobą tkanki łącznej, czyli może objąć nie tylko stawy, ale wszystkich układy i narządy w ciele człowieka. Przybiera wtedy charakter układowy, czyli obejmujący cały organizm.

Lek na zapalenie stawów dostępny bez recepty w tym przypadku także się nie sprawdzi. Konsultacja lekarska jest niezbędna – trzeba pamiętać, że RZS jest bardzo poważną chorobą, która nieleczona może prowadzić do niepełnosprawności.

Lek na zapalenie stawów (RZS)

Jeszcze do niedawna nie było skutecznej metody zwalczania RZS. Obecnie prowadzi się leczenie farmakologiczne, polegające na aplikowaniu leku na zapalenie stawów.  Pozwala to na osiągnięcie stanu, w którym choroba nie daje objawów. Można znacząco zredukować symptomy schorzenia i przywrócić pacjentowi komfort życia.

Co ważne, początkowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów łatwo przeoczyć. Pacjenci stosują leki na stawy bez recepty, ale pomagają one jedynie doraźnie. W leczeniu RZS stosowane są leki modyfikujące przebieg choroby pochodzenia biologicznego i niebiolgicznego. Do drugiej grupy zalicza się m.in. metotreksat, leflunomid, sulfasalazynę czy też chlorochinę. Osiągają one pełne działanie po upływie minimum 3 miesięcy regularnego stosowania i są stosunkowo dobrze tolerowane.

Jak zmniejszyć ból przy zapaleniu stawów?

Trzeba pamiętać, że leki na stawy bez recepty nie spowodują ustąpienia wyżej opisanych chorób. Mogą jedynie stanowić wsparcie mające na celu redukcję bólu i obrzęku. W tym celu można przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) na bazie substancji takich jak:

  • ketoprofen, 
  • ibuprofen,
  • diklofenak,
  • naproksen.

Wskazane jest także smarowanie bolących stawów środkiem z octanowinianem glinu, na przykład preparatem Altacet żel. Działa on objawowo – może redukować ból, obrzęk i stan zapalny. [3]

Ważne: podejrzenie zapalenia stawów zawsze wymaga konsultacji medycznej. 

Tekst na zlecenie klienta – Altacet.

Bibliografia:

  1.  Guła Z., Korkosz M, Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2022 (https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow)
  2. Marcol Majewska A., Majewski G., Kotyla P., Reumatoidalne zapalenie stawów — propozycje postępowania diagnostycznego, Forum Reumatologiczne, 2017, tom 3, nr 2, 88–92, Via Medica Journal (https://journals.viamedica.pl/rheumatology_forum/article/download/51090/40738)
  3. Wiercińska M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2023 (https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140769,infekcyjne-septyczne-zapalenie-stawow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.