Pierwsze soczewki kontaktowe – jak wybrać, o czym pamiętać?

Okulary, opakowanie na soczewki i pierwsze soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą zastąpić okulary. Świetnie nadają się dla osób aktywnych i uprawiających sport – nie ograniczają pola widzenia, nie parują ani nie odbijają światła. Zazwyczaj soczewki wybierają osoby, które w ogóle nie lubią nosić okularów. Nadal chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe, ale martwisz się, czy są odpowiednie, wygodne i nie za drogie? Moje pierwsze soczewki kontaktowe to istotna sprawa dla każdej osoby, która dba o swój wzrok i nie chce już więcej nosić okularów.

Soczewki kontaktowe – jak wyglądają?

Soczewki kontaktowe to małe okrągłe okulary, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni oka, a dokładniej na filmie łzowym pokrywającym oko. Pierwsze soczewki były twarde i nie nadawały się do noszenia – były wykonane z dmuchanego szkła. Obecnie dostępne na rynku soczewki kontaktowe są wykonane z hydrożelu – dzięki temu są bardzo miękkie i pozwalają rogówce oka na swobodne oddychanie.

Najpopularniejsze są soczewki silikonowo-hydrożelowe, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu. Dzięki dużej zawartości wilgoci w soczewkach oczy mogą być odpowiednio nawilżone, a filtr łzowy nie wysycha. Warto dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, zgodnie z zaleceniami producenta, które nie tylko zapewniają idealne widzenie, ale będą również przyjazne dla oka. Powiedz sobie – Moje pierwsze soczewki powinny być komfortowe w noszeniu!

Rodzaje soczewek – moje pierwsze soczewki

Moje pierwsze soczewki – rodzaje:

  • Soczewki korekcyjne – stosowane do korekcji wad wzroku. Możemy je podzielić na zwykłe (sferyczne) soczewki korekcyjne, toryczne soczewki korekcyjne zalecane dla pacjentów z astygmatyzmem oraz soczewki progresywne (najczęściej stosowane dla osób powyżej 40 roku życia).
  • Soczewki kosmetyczne – dla osób bez wad wzroku, tylko po to, aby zmienić kolor rogówki lub zakryć wady. Soczewki korekcyjne mogą być również kolorowymi soczewkami kosmetycznymi.
  • Soczewki lecznicze – dla osób z uszkodzeniami rogówki.

Soczewki – charakterystyka

Soczewka kontaktowa położona na palcu
Źródło: Pexels.com

W sklepie do wyboru jest duża liczba soczewek kontaktowych różnych producentów, co może być przytłaczające. Osoby, które noszą je od dawna, zorientowały się, które soczewki są dla nich najlepsze. Jeśli jednak dopiero zaczynasz nosić soczewki kontaktowe, masz prawo czuć się niepewnie, dlatego też warto znać rodzaje soczewek kontaktowych i wiedzieć, w jakich warunkach będą one dobrze działać. Twoje pierwsze soczewki powinny być idealnie dobrane do wady wzroku. Należy jednak pamiętać, że pierwsza para soczewek kontaktowych nigdy nie może zostać zakupiona samodzielnie. Najpierw należy udać się do okulisty, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych.

Moje pierwsze soczewki – koszt

Wiele osób martwi się wysokimi kosztami zakupu soczewek kontaktowych, dlatego stale odkłada decyzję o ich użyciu na później. W rzeczywistości koszt soczewek uzależniony jest od rodzaju soczewek, które wybierzemy. Koszt wizyty u okulisty, sprawdzenia i doboru soczewek to około 100-150 zł. Soczewki jednorazowe są zwykle sprzedawane w opakowaniach po 30 i 90 sztuk, natomiast soczewki wielokrotnego użytku są sprzedawane w opakowaniach po 3 i 6 sztuk. Średni dzienny koszt noszenia soczewek wielokrotnego użytku to około 0,90 zł, natomiast średni dzienny koszt soczewek jednorazowych to około 4,50 zł. Należy zawsze pamiętać o kupowaniu soczewek od renomowanych producentów. Pamiętajmy – kupujmy soczewki tylko ze sprawdzonych źródeł – aptek, sklepów optycznych.

Soczewki – odpowiednia pielęgnacja

W przypadku soczewek jednorazowych, nie ma potrzeby rozważania odpowiednich metod przechowywania. Wystarczy zdjąć je po całym dniu noszenia i zutylizować. Następnego dnia zastąpić je nowymi. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku sytuacja jest inna. Aby były one zawsze czyste, odpowiednio nawilżone i nadające się do użytku, należy je przechowywać w specjalnych płynach. To wystarczy na jeden i dwa tygodnie soczewek. Jeśli używamy soczewek przez dłuższy czas, konieczne jest dodatkowe usunięcie osadów białkowych (w tym celu należy delikatnie przetrzeć soczewki odpowiednim płynem). Obecnie nie używa się już najstarszych soczewek jednorocznych, ponieważ nie zawsze zapewniają one odpowiednią higienę.

One thought on “Pierwsze soczewki kontaktowe – jak wybrać, o czym pamiętać?

  1. Wybierając pierwsze soczewki kontaktowe należy zrobić odpowiednie badania, mające na celu sprawdzenie ostrości wzroku i ustalenie dokładnej refrakcji oka. Dobór soczewek jest bardzo ważny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.