Odpoczynek to konieczność, a nie luksus i lenistwo. Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

Kobieta odpoczywa

Żyjemy w czasach wiecznego pędu i przebodźcowania, co nie pozostaje bez wpływu na nasz zdrowie, również psychiczne. Jak dać sobie chwilę wytchnienia bez wyrzutów sumienia i oskarżania się o lenistwo? Jak odpocząć, by poczuć się wypoczętym, a nie winnym?

Odpoczynek – dlaczego jest tak ważny?

Nie od dziś wiadomo, że regeneracja organizmu po wysiłku jest kluczowym elementem dla jego dobrego i prawidłowego funkcjonowania. Tyle z teorii. W praktyce jednak często nie dopuszczamy do siebie faktu, że nie jesteśmy maszynami i sami też potrzebujemy chwili relaksu i oderwania od codziennych obowiązków. Dlaczego właściwie odpoczynek jest tak istotny?

 • Pozwala na naładowanie wewnętrznych baterii, byśmy byli w stanie stawić czoła nowym wyzwaniom,
 • Zapewnia naszemu ciału regenerację po trudach całego dnia,
 • Pozytywnie wpływa na naszą wydajność,
 • Zapobiega ryzyku wypalenia zawodowego i frustracji,
 • Wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego,
 • Znacząco pomaga radzić sobie ze stresem i redukować jego poziom,
 • Poprawia nasze samopoczucie i nastawienie do otaczającego nas świata.

Gdy jesteśmy chronicznie przemęczeni, trudno nam skupić się na pracy i nauce. Nawet jeśli poświęcamy na nie naprawdę dużo czasu, nie jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalających wyników. Zbyt długie bagatelizowanie potrzeb naszego ciała nie może skończyć się niczym dobrym. W końcu nawet najlepsze i najskuteczniejsze maszyny potrzebują czasem przerwy, prawda?

Dlaczego nie umiemy odpoczywać? Produktywność a wyrzuty sumienia

Wydawać by się mogło, że odpoczynek to naturalna sprawa i każdy, kto go potrzebuje, po prostu robi sobie przerwę. Niestety, zwykle nie wygląda to w ten sposób. W obecnych czasach żyjemy w stałym pędzie, media społecznościowe zalewają nas informacjami i różnymi bodźcami, a także obrazkami superzmotywowanych ludzi, którzy pracują dzień i noc, świetnie sobie przy tym radząc z całą resztą. Chcąc im dorównać, sami często odsuwamy swoje potrzeby na dalszy plan, by tylko nie zostać uznanymi za leniwych czy mało ambitnych.

Strach przed negatywną oceną i wyrzuty sumienia stają się motorami do nieprzerwanej pracy i niepozwolenia sobie choćby na chwilę efektywnego odpoczynku. Gdy jednak zdecydujemy się wreszcie odpocząć, często wyrzucamy sobie brak produktywności i marnowanie czasu, co jeszcze negatywniej na nas wpływa. I tak koło się zamyka.

Czasami by zrozumieć znaczenie odpoczynku i nauczyć się sobie na niego pozwalać, konieczna jest pomoc specjalisty. Poradnia psychologiczna Warszawa to dobry wybór, jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w dawaniu sobie przestrzeni i nauce odpuszczania.

Sposoby na efektywny wypoczynek dla ciała i umysłu

W jaki sposób odpoczywać, by rzeczywiście zregenerować się i nabrać nowych sił? Jest kilka sposobów, które umożliwią efektywny odpoczynek, a jego pozytywne skutki odczuje zarówno Twoje ciało, jak i umysł.

 • Postaw na aktywny wypoczynek na łonie natury. Nie da się ukryć, że to właśnie obcowanie z przyrodą i jej pięknem daje nam najwięcej relaksu. Świeże powietrze i spokój z dala od miejskiej kakofonii z pewnością pozwoli Ci się odprężyć.
 • Rób to, co sprawia Ci najwięcej przyjemności. Może to być czytanie książek, próbowanie nowych przepisów kulinarnych czy spacer z pupilem.
 • Odłóż na bok smartfon i inne elektroniczne gadżety. Odcięcie się od bombardowania ciągłymi informacjami naprawdę zrobi Ci dobrze. Poczujesz wtedy, że możesz odetchnąć pełną piersią.
 • Wprowadź zmiany do swojej rutyny. Zadbaj o higienę snu, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Drobne zmiany mogą dać spektakularne efekty.
 • W razie potrzeby nie bój się skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Konsultacje psychiatryczne mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia we wprowadzaniu zmian.

Zatrzymaj się na chwilę w codziennym biegu i pozwól sobie na odrobinę wytchnienia. Jak mawiają, praca nie zając, nie ucieknie, a Twoje zdrowie na Ciebie nie poczeka. Pamiętaj, że odpoczynek to składowa efektywnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.