Umiejętność widzenia to jedna z najważniejszych zdolności człowieka. Niestety, w dobie wszechobecnej cyfryzacji coraz więcej ludzi cierpi na poważne zaburzenia wzroku. Najbardziej narażone są osoby spędzające długie godziny przed ekranem komputera, pracujące przy sztucznym świetle lub te, które mają styczność z zanieczyszczonym powietrzem. Właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na tzw. terapię wzroku, prowadzoną w domowym zaciszu.
Terapia widzenia – sposoby na poprawę jakości wzroku w domu
Oko to bardzo wymagający narząd, który potrzebuje kompleksowego podejścia. Właśnie dlatego, terapię wzroku powinno się zacząć od strony okulistyki, dietetyki oraz fizjoterapii. Jak się okazuje, domowe sposoby na poprawę widzenia wcale nie są skomplikowane. Wystarczy, że wprowadzi się zmiany w prowadzonym stylu życia. Zmiana ta powinna dotyczyć przede wszystkim warunków pracy, aktywności fizycznej i diety.
Zbilansowana dieta kluczem do sukcesu
Jak wskazują badania przeprowadzone przez specjalistów z dziedziny okulistyki, to właśnie dieta ma bardzo duży wpływ na jakość widzenia.
Aby więc terapia widzenia zaczęła przynosić efekty, w codziennej diecie nie powinno zabraknąć takich składników odżywczych jak:
- Omega-3 – zapobiega wysuszaniu się gałki ocznej. Składnik ten obecny jest w takich potrawach jak tłuste ryby morskie, siemię lniane, nasiona chia oraz orzechy włoskie.
- Koenzym Q10 – utrzymuje mięśnie oka w dobrej kondycji.
- Cynk – zapobiega starzeniu się wzroku. Znajduje się w jajkach, mięsie, rybach, roślinach strączkowych, produktach zbożowych itp.
- Witamina A – inaczej nazywana retinolem, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka. Znajduje się m.in. w marchwi, maśle oraz brokułach.
- Witamina E – znajduje się w olejach roślinnych, nasionach słonecznika, orzechach.
- Witamina C – wzmacnia naczynia krwionośne oka. Zapewnić ją sobie można poprzez spożywanie np. kapusty kiszonej i dzikiej róży.
- Luteina – chroni wzrok przed działaniem wolnych rodników. Dostępna w szpinaku, jajach, groszku zielonym i innych.
Terapia wzroku a ćwiczenia gałki ocznej
Poprawa wzroku może nastąpić również dzięki regularnemu wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Domowa terapia widzenia powinna zostać wzbogacona o ćwiczenia rozluźniające. Jednym z najprostszych ćwiczeń wykonywanych w celu rozluźnienia wzroku, jest zamknięcie ich na chwile oraz pomyśleniu o czymś przyjemnym. Kolejnym sposobem rozluźnienia wzroku jest tzw. palming, który polega na całkowitym wyeliminowaniu światła z zasięgu wzroku. W terapii wzroku nie może także zabraknąć kontaktu ze słońcem. W tym ćwiczeniu, każdego dnia przez kilka minut powinno się patrzeć na słońce poprzez zamknięte powieki.
Warto także pamiętać, że terapia widzenia będzie przynosiła rezultaty tylko wtedy, kiedy oczy będą otrzymywały wystarczającą ilość snu. Dobry sen sprawia, że oczy odpoczywają, a także mogą się zregenerować. Właśnie dlatego, powinno się spać co najmniej 8 godzin. Jeżeli jednak nawet sen nie sprawia, że oczy są mniej zmęczone, warto położyć na nie plaster zielonego ogórka. Natomiast osoby, które są narażone na codzienną pracę przed komputerem, powinny co godzinę robić sobie kilkuminutowe przerwy.
Regularne badania
Terapia widzenia jest procesem wymagającym czasu oraz regularnych działań. W tym celu, powinno się przeprowadzać badania u okulisty. Dzięki nim, można wyeliminować wiele chorób już na wczesnym etapie ich rozwoju, a także sprawdzić, czy domowa terapia wzroku przynosi widoczne rezultaty. Regularne badania wzroku powinny być wykonywane w szczególności u osób przed 40. rokiem życia oraz tych, u których w rodzinie występowały dziedziczne choroby wzroku. Oprócz wykonywania badań u okulisty, warto także udać się do endokrynologa, na sprawdzenie poziomu cukru i ciśnienia krwi.
Źródło informacji:
- https://www.researchgate.net/profile/Dorota-Szostak-Wegierek/publication/23318350_Nutrition_in_prevention_of_age-related_macular_degeneration/links/0fcfd50b736961fb9a000000/Nutrition-in-prevention-of-age-related-macular-degeneration.pdf.
Ćwiczenia na gałkę oczną są rewelacyjne i bardzo pomagają. Wystarczy zamknąć oczy na 10-15 sekund, a następnie otworzyć i przez około 60 sekund mrugać dość intensywnienie. W ten sposób nawilżymy i rozluźnimy gałkę oczną.