W naszym organizmie występują dwa rodzaje bakterii. W dość dużym skrócie można je podzielić na te złe i szkodliwe oraz na te bakterie, które są mniej lub bardziej pożyteczne dla naszego zdrowia. Podczas gdy szkodliwe bakterie, takie jak E. coli i salmonella mogą powodować zatrucia pokarmowe, probiotyki, takie jak Lactobacillus i Streptococcus thermophilus, mogą chronić nas przed problemami zdrowotnymi i oferować inne potencjalne korzyści. Jest to niezwykle istotna wiadomość pod kątem dzieci, które z różnych stron narażone są na bakterie i choroby.
W naszych jelitach znajduje się kilka bilionów bakterii, które trawią pokarm, a probiotyki dla dzieci mogą pomóc w utrzymaniu ich równowagi i zdrowia. Możesz wybrać dla swojego dziecka probiotyk, aby rozwiązać określone problemy zdrowotne. Stosowanie probiotyków jest korzystne nie tylko dla najmłodszych, ale również dorośli powinni szerzej zastanowić się nad odpowiednią suplementację. Aby dowiedzieć się więcej o działaniu probiotyków i ich korzyściach zdrowotnych, zachęcamy do kontynuacji niniejszego artykułu, w którym wyjaśniamy działanie probiotyków i ich wpływ na zdrowie dziecka.
Czym są probiotyki i jak działają w naszym organizmie?
Probiotyki to pożyteczne bakterie tej samej odmiany, które znajdują się już w żołądku. Podając dziecku probiotyki, wspierasz populację i utrzymujesz ją w równowadze ze szkodliwymi bakteriami. Zanim jednak probiotyki zaczną działać, muszą przetrwać działanie kwasu żołądkowego. Niezbędna jest więc cierpliwość oraz systematyczność jeśli chodzi o ich podawanie. W dalszym kroku bakterie probiotyczne przedostają się do jelita cienkiego. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca do życia w naszym żołądku, organizmy probiotyczne zaczynają szybko się rozmnażać. Co najważniejsze zaczynają konkurować z patogenami o pożywienie i niezbędne miejsce co sprawia, że złym bakteriom coraz trudniej jest się utrzymać.
Jeśli chodzi o zalety probiotyków, to oprócz wspomagania trawienia, mogą wspierać także układ odpornościowy i zmniejszać stany zapalne kiedy wystąpią. Mogą być również używane do ponownego zasiedlenia jelit zdrowymi bakteriami po zażyciu antybiotyków i zwalczania kilku problemów zdrowotnych.
Kiedy probiotyk zaczyna działać?
Czas potrzebny do działania probiotyków zależy od wielu czynników. Do nich możemy zaliczyć na przykład skład obecnych bakterii jelitowych oraz obecny stan zdrowia dziecka. Należy pamiętać, iż w przypadku chorób czy infekcji, probiotyki mogą nie wykazywać się aż taką skutecznością jak w przypadku zdrowego organizmu dziecka. Jeśli chodzi o same produkty dostępne na rynku kluczowa jest liczba bakterii probiotyku i odmiany szczepów. Probiotyki wpływają na każdego w innym stopniu i trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź, kiedy zaczną działać w organizmie Twojego dziecka. Szereg przeprowadzonych badań mówią o okresie od 4 tygodni, kiedy możemy zauważyć największą efektywność działania probiotyków. Przed każdą suplementacją warto jest skonsultować się z lekarzem, który przedstawi szczegółowy plan dawkowania probiotyków bezpieczny dla Twojej pociechy.