Cukrzyca MODY – co to takiego?

Diabetolog rozawia ze swoim pacjentem o cukrzycy MODY

Artykuł partnera.

Cukrzyca jest rzadko występującym typem tego schodzenia. Odpowiada za nią mutacja genu odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny. Cukrzyca MODY najczęściej występuje w młodych wieku i charakteryzuje się łagodnym przejściem. Czym jest cukrzyca MODY i jak wygląda jej leczenie?

Cukrzyca MODY – rodzaje 

Cukrzyca MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) jest rzadko występującym rodzajem cukrzycy. Stanowi 2-5% przypadków, pojawia się u ludzi młodych – między 10. a 30. Rokiem życia – i dobrze reaguje na dietę i farmakoterapię. Co ważne, w tym rodzaju cukrzycy nie obserwuje się insulinoodporności, dlatego też nie obserwujemy tutaj nadwagi ani otyłości. Cukrzyca MODY ma około 13 podtypów, które wiążą się z mutacjami genetycznymi, ale najlepiej rozpoznano 6 z nich.

6 najlepiej poznanych podtypów cukrzycy MODY:

  1. MODY 1 – mutacja hepatocytowego czynnika jądrowego (HNF4A MODY, hepatocyte nuclear factor 4α),
  2. MODY 2 – mutacja glukokinazy (GCK MODY),
  3. MODY 3 – mutacja hepatocytowego czynnika jądrowego 1α (HNF1A),
  4. MODY 4 – mutacja czynnika promotora insuliny 1 (PDX1 MODY),
  5. MODY 5 – mutacja hepatocytowego czynnika jądrowego 1β (HNF1B MODY),
  6. MODY 6 – mutacja NEUROD1/BETA2 (NEUROD1 MODY).

Cukrzyca MODY – leczenie

Jak już zaznaczyliśmy, cukrzyca MODY bardzo dobrze reaguje na dietę i leczenie farmakologiczne, a programy jej leczenia dostępne są w klinikach sprofilowane pod kątem leczenia cukrzycy. Sprawdź, jak leczona jest cukrzyca MODY w Szkole Diabetyka. Proponujemy konsultacje z gronem specjalistów, którzy poprowadzą Cię przez cały proces diagnostyczny i leczniczy. Jak on wygląda?

W diagnostyce cukrzycy MODY duże znaczenie ma wywiad lekarski, a w nim historia występowania cukrzycy w rodzinie, zwłaszcza u rodziców. Wskazaniem może być też szczupła budowa ciała i młody wiek. Wszystko to z powodu wyników badań, w których glikemia na czczo będzie prawidłowa lub tylko nieznacznie podwyższona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.