Kurza ślepota – czyli gorszy wzrok po zmroku

Badania okulistyczne na kurzą ślepotę

Człowiek poznaje świat poprzez zmysły. Smak, węch, słuch, dotyk i wzrok pozwalają nam na ocenę otoczenia i ewentualnych jego zagrożeń. Co się dzieje kiedy któryś zawodzi? Jak można sobie z tym radzić i gdzie szukać pomocy? Jednym z najbardziej niezbędnych zmysłów, na których opiera się codzienne funkcjonowanie człowieka jest wzrok, a często doskwierającą dolegliwością z jego strony – kurza ślepota. Dowiedz się, czym dokładnie jest kurza ślepota i jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego 'kurza ślepota’?

Potoczną nazwą nyktalopii lub ślepoty zmierzchowej jest 'kurza ślepota’. To ornitologiczne określenie wydaje się być dość oczywiste, ponieważ ptaki, maja ograniczoną percepcję wzrokową o zmierzchu i przy ograniczonym oświetleniu. Dlatego kury, tuż przed zachodem słońca szukają schronienia. Krótkowzroczność daje podobne objawy, co bywa mylące i niebezpieczne, ponieważ lekceważenie nyktalopii może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Nieleczona lub wykryta zbyt późno doprowadzi do nieodwracalnej ślepoty.

Przyczyny kurzej ślepoty

Najbardziej rozpowszechnioną, znaną przyczyną kurzej ślepoty jest niedobór witaminy A. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zachorowania osób z takimi dolegliwościami i chorobami jak:

  • alkoholizm;
  • anoreksja;
  • bulimia;
  • ortoreksja i inne, mniej powszechne zaburzenia odżywiania;

Brak dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki witaminy A wraz z pożywieniem, powoduje rogowacenie spojówki i rogówki, co bezpośrednio prowadzi do omawianej ślepoty zmierzchowej.

Jest też często mylona z krótkowzrocznością, co może opóźnić trafną diagnozę. Kurzą ślepotą zagrożeni są pacjenci, u których już zdiagnozowano zaćmę lub jaskrę. Kojarzone z tymi chorobami są głównie osoby starsze, ale nyktalopia może dotykać nawet niemowlęta. Jako wada wrodzona sugeruje też inne dziedziczne schorzenia oczu, chociażby dystrofie siatkówki. To powód, dla którego małe dziecko powinno być pod stałą opieka specjalisty.

Objawy kurzej ślepoty

Kurza ślepota może zostać wykryta zupełnie przypadkowo, ponieważ badanie służące do jej diagnostyki często jest wykorzystywane przy innych schorzeniach. Oftalmoskopia, bo o niej mowa, służy do wykrywania miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, ponieważ te choroby również uszkadzają skomplikowaną strukturę oka.

Podstawowym objawem, który powinien zaniepokoić, jest utrata zdolności ostrego widzenia o zmierzchu i podczas zmiany warunków oświetleniowych na bardziej zaciemnione. Jest ono także ograniczone w słabo oświetlonych pomieszczeniach i przy świetle określanym jako przyćmione.

Niebezpieczeństwo nieleczonej kurzej ślepoty, przejawia się też w ograniczonej widoczności podczas prowadzenia pojazdów. Nawet dobrze dobrane okulary nie poprawiają funkcji wzroku w tej jednostce chorobowej, dlatego w przypadku wątpliwości zawsze konieczna jest konsultacja lekarska.

Leczenie kurzej ślepoty

Okulistka badająca pacjenta pod kątem kurzej ślepoty
Źródło: Pexels.com

Po rozpoznaniu pierwszych symptomów kurzej ślepoty i precyzyjnej diagnostyce przychodzi czas na leczenie. Niestety nyktalopia jest nieuleczalna i możliwe jest tylko spowalnianie jej postępu, jednak często jest to wystarczające postępowanie.

Aby zdiagnozować chorobę już we wczesnym stadium i tym samym zminimalizować ryzyko nieuleczalności, specjaliści polecają wykonywanie profilaktycznego badania raz do roku. W tym celu należy udać się do optometrysty i poddać się badaniu pola widzenia, czyli tzw. badaniu dna oka. Wszystkie te czynności pozwolą postawić diagnozę i sprecyzować przyczynę.

Jeżeli rogowacenie siatkówki i rogówki jest spowodowane niedoborem witaminy A, lekarz zleci jej suplementację. Pamiętajmy jednak o sporych wahaniach w przyswajalności sztucznych suplementów. Niezbędna okaże się zmiana diety i wzbogacenie jej o produkty wysokowartościowe, bogate w witaminy, również A oraz mikro i makroelementy, niezbędne do prawidłowego jej wchłaniana. W procesie leczenia powinien brać udział dietetyk. Bogate w potrzebne składniki są jaja, masło, nabiał ale też ryby czy warzywa i owoce. Specjalista w tej dziedzinie dopasuje indywidualne zapotrzebowania, uzupełniając je w produkty zawierające najwyższą wartość Wit. A.

One thought on “Kurza ślepota – czyli gorszy wzrok po zmroku

  1. Należy pamiętać, że każdy przypadek kurzej ślepoty wymaga dokładnej diagnostyki i badań okulistycznych. Przed ostateczną diagnozą nie warto panikować i wmawiać sobie, że tracimy wzrok itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.