Czy warto studiować Pielęgniarstwo na przykładzie USOS UKSW

Kobieta studiujaca pielęgniarstwo na USOS UKSW

Pielęgniarstwo należy do zawodów, na które w dzisiejszych czasach istnieje bardzo duży popyt. Dlatego też studia pielęgniarskie zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie. Dowiedz się, kto odnajdzie się na studiach pielęgniarskich, jakie korzyści zawodowe z nich wynikają oraz jak prezentuje się program owego kierunku na UKSW.

Historia pielęgniarstwa 

Chociaż profesja tożsama z pielęgniarstwem istnieje od zarania dziejów, podobnie jak sama medycyna, za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa uznaje się Florence Nightingale – pielęgniarkę, publicystkę i działaczkę społeczną żyjącą w latach 1820-1910. Sprzeciwiając się panującym za jej czasów konwenansom oraz zasadom dotyczącym powoływania do zawodu (za jej młodości pielęgniarkami zostawały głównie kobiety z nizin społecznych m.in. prostytutki) podjęła naukę w Ewangelickim Zakładzie Diakonijnym w Kaiserswerth, a następnie rozpoczęła pracę przełożonej w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam w Londynie. Podczas wojny krymskiej organizowała pomoc dla rannych żołnierzy, a w późniejszym czasie została ekspertką Armii Brytyjskiej ds. wojskowej służby pielęgniarskiej. W 1860 roku założyła pierwszą szkołę pielęgniarską przy Szpitalu św. Tomasza. Dzięki działalności Nightingale wypracowane zostały elementarne zasady, na których oparte jest współczesne pielęgniarstwo, tzn. określono, jakie są sposoby leczenia i pielęgnacji chorych. 

Kto odnajdzie się na studiach pielęgniarskich? 

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto studiować pielęgniarstwo. Ostateczna decyzja zależeć powinna oczywiście od osobistych preferencji oraz predyspozycji, jednakże absolwenci kierunku bardzo często chwalą sobie ów kierunek.

Zwracana jest uwaga przede wszystkim na zdobywanie praktycznych umiejętności, łatwość w znalezieniu zatrudnienia po studiach oraz poczucie niesienia pomocy i opieki schorowanym i poszkodowanym pacjentom. Warto jednakże w tym momencie wspomnieć o kilku elementach studiów oraz pracy pielęgniarskiej, które mogą odstraszać:

  • Brak snu – zarówno na studiach, jak i podczas wykonywania zawodu należy liczyć się z możliwością „zarywania” nocy. Zatem pielęgniarstwo nie jest odpowiednim wyborem dla ludzi, którzy funkcjonują dopiero po solidnych ośmiu godzinach snu.
  • Kontakt z wydzielinami – dla osób związanych z pielęgniarstwem widok ekskrementów, krwi i innych wydzielin jest na porządku dziennym, dlatego jeśli ktoś ma „słaby żołądek”, powinien dwa razy przemyśleć związanie się z ową profesją.
  • Ilość przyswajanej wiedzy – studia pielęgniarskie wiążą się z ogromną ilością nauki, zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Osoby, które chcą dobrze w przyszłości wykonywać swój zawód muszą liczyć się zatem z ogromnym materiałem do przyswojenia.

Chociaż powyższe przesłanki niektórych mogą odstraszać od zawodu pielęgniarki, to wielu absolwentów studiów oraz osób pracujących w zawodzie niezwykle pozytywnie się o nim wypowiada i jest zadowolona ze swojego wyboru. 

Co daje licencjat z pielęgniarstwa? 

Jakie jeszcze korzyści wynikają z ukończenia pielęgniarstwa? Przede wszystkim zawodowe; po studiach pielęgniarskich istnieje możliwość:

  • pracy w zakładach opieki zdrowotnej, czyli szpitalach, przychodniach, domach pomocy społecznej itd.;
  • pracy w placówkach oświatowo-wychowawczych;
  • pracy w hospicjach;
  • edukacji prozdrowotnej.
Pielęgniarka po studiach na USOS UKSW
Źródło: Pexels.com

Ze względu na szeroki wybór i zapotrzebowanie na zawód, warto zastanowić się nad możliwością wyboru studiów pielęgniarskich.

Program studiów pielęgniarstwa 

Co zawiera się zatem w programie studiów pielęgniarskich? Na naukę jakich przedmiotów muszą nastawić się przyszli kandydaci?

Wszystko zależeć będzie oczywiście od uczelni, która oferuje ów kierunek; zarówno ilość godzin, jak i sylabus poszczególnych przedmiotów może się nieco różnić. Większość przedmiotów jednakże prezentuje się stosunkowo podobnie. Naukę rozpoczyna się od przedmiotów teoretycznych, a następnie przechodzi do ćwiczenia umiejętności praktycznych. Na podstawie systemu USOS Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który niedawno wprowadził kierunek pielęgniarstwo, możemy zaobserwować, że w przeciągu trzyletnich studiów występują takie przedmioty jak Anatomia, Badania fizykalne, Genetyka, Zdrowie publiczne – oraz wiele innych, koniecznych do właściwego wykonywania swojej pracy w przyszłości. Warto zapamiętać, że po ukończeniu trzyletnich studiów na UKSW istnieje możliwość kontynuowania ich na studiach magisterskich oraz podyplomowych.

Źródło:

  • Majda Anna, Ślusarska Barbara, Zarzycka Danuta, Podstawy pielęgniarstwa (Tom 1 i 2), PZWL, 2017.

 

One thought on “Czy warto studiować Pielęgniarstwo na przykładzie USOS UKSW

  1. Zdecydowanie warto. Jeśli tylko mamy w sobie odrobinę empatii i chcemy nieść pomoc innym to nie ma co się zastanawiać. Teraz Panie Pielęgniarki są jeszcze bardziej potrzebne. Oby tylko ich praca była należycie wynagrodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.