Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest częstą przyczyną umieralności i inwalidztwa, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów, nawet jeśli wydają się być niegroźne. Jeśli masz podejrzenie POChP, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Sprawdź, gdzie w pierwszej kolejności szukać pomocy.
Czym jest POChP?
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba wywołana stanem zapalnym w oskrzelach, prowadząca do zmian w miąższu płuc i naczyniach płucnych, co z kolei skutkuje trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe.
POChP jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych na świecie. Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce jest to około 2 milionów osób.
POChP rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym, stąd klasyfikuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową. Może współwystępować z szeregiem innych chorób, takich jak m.in.: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy rozstrzenie oskrzeli.
Poważne konsekwencje POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, może dawać bardzo uciążliwe objawy, które nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale wręcz mogą skazywać na uzależnienie się od pomocy innych. Warto podkreślić, że POChP to częsta przyczyna inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
Czynniki ryzyka POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest wywołana długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, do których zaliczamy przede wszystkim pyły, gazy oraz dym tytoniowy.
Kluczowym czynnikiem ryzyka POChP pozostaje palenie wyrobów tytoniowych. Dotyczy to zarówno czynnych, jak i biernych palaczy, a także osób, które po latach rozstały się z tym szkodliwym nałogiem.
Coraz ważniejszym czynnikiem chorobotwórczym jest zanieczyszczenie powietrza, czyli smog. Tworzące go pyły zawieszone i toksyczne związki chemiczne oddziałują na układ oddechowy, mogąc wywołać stan zapalny będący początkiem POChP. Ważne jest zatem, aby w miarę możliwości stosować środki indywidualnej ochrony przed smogiem (maski, oczyszczacze powietrza), a w dniach ze szczególnie złą jakością powietrza zrezygnować z wszelkich aktywności na zewnątrz lub ograniczyć je do niezbędnego minimum.
Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mogą występować również w środowisku pracy. Tutaj szczególnie zagrożeni są przedstawiciele takich zawodów, jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn, budowlaniec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka czy kosmetyczka.
Niepokojący objawy
Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. W efekcie wielu chorych zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już bardzo nasilone i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie
Zapamiętaj więc: jeśli masz powyżej 40 lat i znajdujesz się w jednej z opisanych wcześniej grup ryzyka, to podejrzenie POChP powinno się pojawić w momencie dostrzeżenia u siebie tych objawów:
- Przewlekły kaszel– w przebiegu POChP może się pojawiać kaszel niemający charakteru napadowego, nasilający się pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, dym tytoniowy, opary chemiczne, aerozole etc.;
- Narastająca duszność– może to być zarówno duszność wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej;
- Odkrztuszanie plwociny– czyli wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze;
- Obniżona tolerancji wysiłku– czyli męczliwość, wolna regeneracja po wysiłku, z czasem także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności bez zadyszki;
Więcej o objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Co zrobić w przypadku podejrzenia POChP?
Przede wszystkim nie lekceważ sygnałów, które mogą wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Każdy z opisanych objawów wymaga konsultacji lekarskiej.
Pierwsze kroki skieruj do swojej przychodni i skonsultuj się z lekarzem POZ. Lekarz, na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu, podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu Cię do poradni pulmonologicznej. To tam będzie kontynuowana specjalistyczna diagnostyka, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie POChP.
Dodajmy również, że POChP to choroba poddająca się leczeniu i profilaktyce, a odpowiednio dobrana terapia daje szansę na zmniejszenie nasilenia objawów i zachowanie samodzielności oraz relatywnie dobrego komfortu życia.