Nietrzymanie moczu – kiedy może się pojawić i jakie są jego rodzaje?

Problem z nietrzymaniem moczu u kobiet i mężczyzn

Z całą pewnością można stwierdzić, że nietrzymanie moczu jest dość niekomfortowym problemem zdrowotnym. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać główne rodzaje nietrzymania moczu.

Kiedy może się pojawić nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, które są związane z występującym rodzajem nietrzymania moczu, a także jego specyfiką. Problemy tego rodzaju mogą być spowodowane wysiłkiem, a także silnym parciem na cewkę moczową. Mogą wynikać również z przepełnienia pęcherza, a także stanów zapalnych pęcherza. Wśród przyczyn występowania nietrzymania moczu można także wyszczególnić stosowanie niektórych leków oraz spożywanie napojów alkoholowych oraz napojów z kofeiną. Dzięki nim zwiększa się ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów nietrzymania moczu. Wśród nich najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest w bezpośredni sposób związane z realizowanym wysiłkiem fizycznym oraz podnoszeniem ciężkich rzeczy, a także takimi zdarzeniami jak kaszel, czy też kichanie. Czynniki sprzyjające pojawieniu się tego problemu to przede wszystkim otyłość, menopauza, przebycie ciąży oraz porodu, a także wysoka waga urodzeniowa dziecka. Dlatego z tym problemem zdrowotnym dużo częściej zmagają się kobiety, a nie mężczyźni. Wśród możliwych przyczyn wystąpienia nietrzymania moczu można również wymienić niektóre choroby neurologiczne, a także przewlekły kaszel.

Naglące nietrzymanie moczu

Kolejnym rodzajem nietrzymania moczu bez wątpienia jest naglące nietrzymanie moczu. Najczęściej jest ono efektem naglącego parcia na cewkę moczową, którego nie da się w żaden sposób przewidzieć. Efektem tego procesu jest zazwyczaj wyciek moczu. Wśród głównych przyczyn pojawienia się tego schorzenia można wyszczególnić nadwrażliwość pęcherza, który kurczy się nawet w przypadku znajdowania się w nim niewielkiej ilości moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Możliwą przyczyną nietrzymania moczu jest również przepełnienie pęcherza moczowego. W tym przypadku bardzo się on rozszerza i jeśli niemożliwe jest wydalenie moczu to pojawiają się jego wycieki. Oprócz tego można również wyszczególnić mieszane nietrzymanie moczu, które jest połączeniem kilku problemów zdrowotnych w obrębie pęcherza. Mieszane nietrzymanie moczu obejmuje jednocześnie problemy związane z wysiłkiem oraz parciem, na co warto zwrócić uwagę w przypadku pojawienia się tego rodzaju problemów zdrowotnych.

Jak sobie radzić?

Z całą pewnością można stwierdzić, że nietrzymanie moczu jest bardzo krępującym problemem. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak sobie z nim radzić na co dzień. Przede wszystkim polecane są wszelkiego rodzaju produkty chłonne, które będą absorbować mocz, a także chronić skórę człowieka przed jego niekorzystnym działaniem. Wśród nich można na przykład wymienić wkładki na nietrzymanie moczu, które charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem skuteczności w działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.