Skurcz akomodacji – co to jest i jak rozpoznać?

Lekarz badający w swojej pracy skurcz akomodacji oka

Zaburzenia akomodacji dotykają coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Skurcz akomodacji oka, zwany również spazmem akomodacji, to specyficzne zaburzenie, na które narażeni są szczególnie ci, którzy mają częsty i długotrwały kontakt z ekranami smartfonów czy laptopów – często są to właśnie dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Coraz więcej młodych pacjentów trafia więc do okulisty z podejrzeniem wady wzroku.

Oko ludzkie wyposażone jest w naturalną zdolność akomodacji, inaczej dostosowywania ostrego widzenia z określonej odległości. Proces ten jest całkowicie autonomiczny, a więc niezależny od naszej woli. Polega on na odpowiednim napinaniu włókien mięśnia rzęskowego. Dzięki temu zachowujemy ostrość widzenia zarówno do bliży, jak i do dali. Patrząc na coś z bliska, mięsień rzęskowy oka napina się i następuje skurcz akomodacyjny. Problem pojawia się, gdy po długotrwałym skurczu akomodacyjnym, mięsień rzęskowy z trudnością ulega rozluźnieniu. Pojawiają się wtedy trudności w widzeniu na dużą odległość.

Problemy z ostrością w dali

Objawami problemów ze skurczem akomodacji jest właśnie pogorszenie widzenia przedmiotów, które znajdują się w większej odległości od oka. Objawy te mogą być czasami mylone z krótkowzrocznością, szczególnie u najmłodszych pacjentów. Po wstępnym badaniu wzroku może wydawać się, że dziecko ma znaczną wadę, nawet na poziomie -5. Jednak po wpuszczeniu specjalnych kropli porażających akomodację, okazuje się, że wada jest znacznie mniejsza lub nie ma jej wcale. Właśnie u tych pacjentów, u których ta różnica jest znaczna, diagnozuje się tzw. pseudokrótkowzroczność, związaną ze skurczem akomodacji.

Problemy z akomodacją oka mogą również pojawić się w wyniku chorób neurologicznych i ogólnoustrojowych. Skurcz akomodacji może być także jednym ze skutków ubocznych przyjmowanych leków. W sporadycznych przypadkach, spazm akomodacyjny może być objawem guza przysadki czy móżdżku. Skurcz akomodacyjny czasami jest skutkiem narażenia na bardzo silny oraz przewlekły stres.

Oprócz pogorszenia widzenia do dali, do innych objawów związanych ze skurczem akomodacji można zaliczyć:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie i pieczenie oczu,
  • nadmierną konwergencję (ruch zbieżny oczu),
  • zwężenie źrenic.

Skurcz akomodacyjny – diagnoza oraz badanie

Kobieta poddająca się badaniom okulistycznym w kierunku akomodacji
Źródło: Pixabay.com

W celu zbadania oraz postawienia odpowiedniej diagnozy, należy udać się do lekarza okulisty lub optometrysty. Badanie obejmuje przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wykonanie następujących badań:

  • badanie wady wzroku oraz akomodacji oka,
  • badanie widzenia obuocznego,
  • badanie ruchów oczu.

Metody korekcji wady wzroku

Jeśli przyczyną krótkowzroczności jest zdiagnozowany skurcz akomodacji, nie wymaga on korekcji. Jedynie wada wykryta po zastosowaniu kropli rażących akomodację wymaga leczenia za pomocą odpowiednio dobranych soczewek. W leczeniu skurczu akomodacyjnego bardzo ważne jest zrozumienie istoty problemu. Istotna jest świadomość odpowiedniej higieny narządu wzroku. Spazm akomodacyjny niesie z sobą wiele przykrych dolegliwości, utrudnia codzienne funkcjonowanie, powoduje nadmierne zmęczenie i ból. Problemów z akomodacją zwłaszcza u dziecka nie należy bagatelizować. Dobrym sposobem jest zastosowanie specjalnych szkieł dwuogniskowych, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni rzęskowych podczas patrzenia z bliska. Można zasięgnąć również sprawdzonych sposobów na ćwiczenia rozluźniające akomodację.

Metody profilaktyki skurczu akomodacyjnego

Jeśli uda nam się wprowadzić zmianę własnych złych nawyków w pracy oraz uświadomić domowników o przykrych skutkach nadmiernej ekspozycji na ekrany urządzeń elektronicznych, szybko zauważymy poprawę. Oprócz najprostszych ćwiczeń wzrokowych, takich jak odrywanie wzroku co pewien czas od ekranu komputera czy smartfonu i patrzenie w dal, ważne jest skorygowanie nawet z pozoru błahej wady wzroku. Często niewielka nadwzroczność lub astygmatyzm stanowi początek problemu, który z czasem może ulec znacznemu pogłębieniu. Ten problem niestety nie zniknie samoistnie, ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

One thought on “Skurcz akomodacji – co to jest i jak rozpoznać?

  1. Miałem problem z akomodacją oka… Nie widziałem ostro przedmiotów znajdujących się w oddali. Zaburzenie to było uciążliwe i dopiero zmiana okularów rozwiązała ten dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.