Pończochy uciskowe – czym są i kiedy należy je stosować?

Pończochy uciskowe na żylaki

Pończochy uciskowe są istotnym narzędziem w opiece nad zdrowiem nóg i układem krążenia. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie są pończochy uciskowe, oraz kiedy warto je stosować, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Pończochy uciskowe – co to jest?

Pończochy kompresyjne, uciskowe, także określane jako pończochy przeciwżylakowe albo pończochy uciskowe na żylaki, to rodzaj wyrobów medycznych, które pomagają w łagodzeniu dolegliwości żylnych kończyn dolnych.

Wyroby uciskowe przeznaczone są do kompresjoterapii, czyli to terapii uciskowej, która wykorzystywana jest w leczeniu różnych schorzeń.

Do kategorii tych wyrobów zaliczane są również pończochy uciskowe, których głównym zadaniem jest wywieranie nacisku na kończyny dolne, by wspomagać prawidłowy przepływ krwi i limfy (chłonki).

W porównaniu do zwykłych pończoch wyroby uciskowe tego typu wykonane są z grubszej, mniej rozciągliwej dzianiny. Są one oferowane w kilku wariantach pod względem stopnia ich kompresji, budowy oraz rozmiarów i kolorów, co pozwala na ich indywidualny dobór do dolegliwości, budowy ciała i oczekiwań.

Działanie pończoch kompresyjnych

Za pomocą wyrobów uciskowych można redukować dolegliwości kończyn dolnych. Jak działają pończochy uciskowe?

Działanie tego typu wyrobów polega przede wszystkim na wywieraniu stałego, stopniowego nacisku na kończyny, od stopy aż do uda. Dzięki temu umożliwiają one efektywny przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz limfy w naczyniach limfatycznych, zapobiegając cofaniu się i zaleganiu tych płynów, co sprzyja redukcji odczuwanych dolegliwości i ma działanie zapobiegawcze.

Dla kogo przeznaczone są pończochy uciskowe?

Po wyroby uciskowe można sięgnąć zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Kiedy stosowane są pończochy uciskowe?

Główne wskazania do stosowania pończoch uciskowych:

  • Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej albo siedzącej, na przykład w pracy albo w trakcie podróży samolotem, samochodem, autokarem, pociągiem,
  • Ryzyko niewydolności żylnej, na przykład pojawiające się u kobiet w ciąży,
  • Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ), której towarzyszą obrzęki kończyn, uczucie ciężkości nóg, popękane naczynka krwionośne, żylaki,
  • Obrzęki limfatyczne, na przykład po operacjach czy u osób unieruchomionych,
  • Zakrzepowe zapalenie żył,
  • Zakrzepica żylna żył powierzchniowych oraz głębokich,
  • Zespoły pozakrzepowe,
  • Stany po zabiegach na żyłach, na przykład skleroterapii, strippingu.

Jak dobrać pończochy przeciwżylakowe?

Wyroby te oferowane są w różnych wariantach pod kątem ich klasy – stopnia kompresji.

Pończochy przeciwżylakowe o I stopniu kompresji do 15-19 mmHg przeznaczone są do stosowania w celach profilaktycznych oraz przy nienasilonych dolegliwościach żylnych, na przykład obrzękach czy uczuciu ciężkości nóg.

Pończochy mające wyższy stopień kompresji, takie jak II stopień ucisku 23-32 mmHg, III stopień ucisku 34-46 mmHg i wyższe, przeznaczone są dla osób z odczuwalnymi dolegliwościami żylnymi. Powinny być one dobrane indywidualnie przez lekarza zależnie od stanu pacjenta.

Duże znaczenie ma również prawidłowy dobór pończoch pod kątem ich rozmiaru i długości. Zaleca się zmierzyć kończyny i dobrać wyroby według tabeli producenta.

Pończochy uciskowe to wyroby medyczne i ich prawidłowe stosowanie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Używaj zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. W razie wątpliwości zaleca się skonsultowanie się z ekspertem medycznym, ponieważ produkty tego rodzaju mogą nie być odpowiednie dla każdej osoby. Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.