Uzależnienie od hazardu internetowego – jak je pokonać?

Mężczyzna uzalęzniony od hazardu internetowego

Zdrapki, ruletki, poker, ale też internetowe kasyna czy zakłady bukmacherskie online – gry hazardowe mają wiele twarzy. Szacuje się, że e-hazard uprawia na świecie ponad 20 milionów internautów. Jedni rekreacyjnie, inni nałogowo. Granica jest tutaj dość cienka, przez co łatwo ją przekroczyć. Kto jest szczególnie podatny na uzależnienie od hazardu internetowego? Jakie mogą być skutki nałogu? Gdzie szukać pomocy, gdy problem już się pojawi? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Hazard internetowy – zagrożenie dla każdego?

Podobno każdy człowiek ma w sobie coś z hazardzisty. Mało kogo nie kusi wizja wielkiej wygranej, jednocześnie bardzo nie lubimy tracić. Wszystko to sprawia, że grę rekreacyjną od hazardowej dzieli tylko krok. Od hazardu w sieci uzależnić może się każdy – bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, status materialny. Podatność na uzależnienie jest jednak kwestią indywidualną. Zależy od wielu czynników, w tym od typu osobowości oraz przeżytych doświadczeń.

Zdaniem psychologów zajmujących się terapią uzależnień u części graczy przyczyn nałogu należy szukać już w dzieciństwie. Niekiedy bywa to także reakcja obronna na trudne wydarzenia z późniejszego okresu, np. na utratę pracy lub kogoś bliskiego. Gra na pieniądze i wizja wygranej może być wtedy próbą zrekompensowania sobie bolesnych przeżyć.

Jakie sygnały mogą świadczyć o uzależnieniu od hazardu internetowego?

W przeciwieństwie do wielu innych uzależnień hazard internetowy przez długi czas nie daje widocznych objawów, przez co uzależnionemu dość łatwo jest ukryć ten fakt przed otoczeniem. Tak też często się dzieje. Są jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć o uzależnieniu. Na przykład osoba dotychczas grająca jedynie okazjonalnie zaczyna spędzać na platformach do gier online coraz więcej czasu. Zaniedbuje przy tym obowiązki zawodowe, własne pasje, prywatne relacje z rodziną i przyjaciółmi. To zachowania, które powinny wzbudzić czujność.

O uzależnieniu może świadczyć także styl grania, który staje się coraz bardziej ryzykowny – w grę wchodzą większe kwoty, a często także pożyczone pieniądze. Oczywiście wyższe stawki oznaczają większe straty. Nawet po dotkliwej przegranej hazardzista próbuje jednak za wszelką cenę się odegrać. Obstawianie kolejnych ryzykownych zakładów prowadzi do zaciągania kolejnych pożyczek. Z czasem także do unikania wierzycieli. A nadzieja na wielką wygraną? Wciąż jest…

Uzależnienie od hazardu w sieci – możliwe konsekwencje

Wraz z pogłębianiem się uzależnienia, skutki hazardu internetowego stają się coraz bardziej dotkliwe. Pojawiają się one w różnych sferach życia – zarówno zawodowej, jak i prywatnej. Najczęściej taka osoba traci pracę, rodzinę, przyjaciół. Tym, co pozostaje, są pokaźne długi. Kłopoty finansowe skutkują dalszym zadłużaniem się. Tym sposobem błędne koło się zamyka. Gdy sytuacja wydaje się bez wyjścia, u części graczy pojawiają się myśli samobójcze. Niektórzy popadają w inne uzależnienie, aby uciec od rzeczywistości i chociaż na chwilę poczuć się lepiej. Są jednak i tacy, którzy decydują się skorzystać z pomocy terapeutycznej i chcą dać sobie szansę na nowe życie.

Gdzie szukać wsparcia? Do kogo się zgłosić?

Aby wyjść z nałogowego hazardu, potrzebna jest silna motywacja do zmiany ze strony uzależnionego, ale też profesjonalne wsparcie. Ponieważ każdy człowiek jest inny, inaczej wygląda każde uzależnienie. Właśnie dlatego warto rozważyć terapię w dobrym ośrodku leczenia uzależnień, który jest nastawiony na indywidualne podejście do pacjenta.

Podczas pobytu w takiej klinice pacjenci:

  • dowiadują się, jak działają mechanizmy uzależnień,
  • poznają skuteczne techniki redukcji stresu,
  • uczą się radzić sobie w trudnych emocjonalnie momentach w sposób nieszkodliwy dla siebie,
  • mogą liczyć na kompleksowe wsparcie psychologiczne i medyczne przez całą dobę,
  • a także na pełną dyskrecję.

W miarę możliwości dobrze jest wybrać ośrodek położony w spokojnej okolicy. Możliwość wyciszenia się i odpoczynku w otoczeniu przyrody pozytywnie wpływa na efekty terapii.

Skuteczność terapii leczenia uzależnień

Nałogowy hazard w sieci bardzo trudno jest przerwać samemu, jednak z pomocą wykwalifikowanych terapeutów jest to możliwe. Pierwszym, najważniejszym krokiem do wyjścia z nałogu jest chęć, aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Z kompleksowej terapii uzależnień od hazardu skorzystać można w prywatnym ośrodku „Oaza”. Chcesz jeszcze o coś zapytać? Napisz lub zadzwoń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.