O tym, że palenie papierosów ma jakikolwiek wpływ na stan zębów, wiedzą już nawet dzieci. Media cyklicznie i bardzo chętnie powracają do tematów, które traktują o związku między tytoniem a zębami oraz ogólną kondycją jamy ustnej. Pomimo stałej propagandy mediów i ciągłej nagonki na palaczy, wciąż można natknąć się na osoby, które wiedzą, że papierosy szkodzą, jednak nie do końca są w stanie określić, w jakim konkretnie zakresie, ani dlaczego tak właśnie się dzieje.
Papierosy niszczą zęby
Papierosy zawierają mnóstwo szkodliwych substancji, które wyjątkowo destrukcyjnie wpływają na stan zębów, nie tylko psując ich naturalną estetykę, ale także niszcząc tkanki zęba oraz sprawiając, że stają się one znacznie bardziej podatne np. na próchnicę. Palenie papierosów przyczynia się do ryzyka zachorowania na raka – nie tylko jamy ustnej, ale także całych dróg oddechowy. Pacjenci mają tendencję do reagowania na niepokojące zmiany dopiero w momencie, kiedy sytuacja, w oczach dentysty, staje się krytyczna, a pacjentowi nie można pomóc nawet jeśli gabinet jest dobrze zaopatrzony w narzędzia dla stomatologów i odpowiedni asortyment. Jeśli decydujemy się na palenie papierosów, warto jest zainteresować się tym, jakie czynniki powinny nas zaniepokoić, aby dać sobie szansę odpowiednio szybkiej reakcji w sytuacji, w której je zauważymy. Należy pamiętać, że im wcześniej choroba zostanie wykryta – jakakolwiek, nie dotyczy to tylko nowotworów – tym większe szanse na to, że zostanie wyleczona. Każda choroba jest znacznie łatwiejsza do wyleczenia, jeśli nie zdążyła ona doprowadzić do dużych powikłań.
Estetyka zębów palacza
Czy można użyć stwierdzenia estetyka w odniesieniu do zębów palacza? Zwykle nie, chyba że mowa o osobach, które nie palą jeszcze nałogowo lub robią to stosunkowo krótko i nikotyna nie zdążyła odcisnąć piętna na ich uzębieniu. Palacze, którzy żyją z nawykiem kilkanaście lat z pewnością są w stanie zauważyć zmiany wizualne, jakie zachodzą stale w ich jamie ustnej. Przede wszystkim zęby po czasie zaczynają intensywnie żółknąć, tracąc swoją naturalną biel. Palacze są także bardziej narażeni na powstawanie chorób przyzębia i dziąseł, ponieważ na ich zębach znacznie szybciej odkłada się osad powodujący cofanie się dziąseł, co z kolei generuje dalsze problemy.
Palacze muszą zadbać o zęby w inny sposób niż osoby, które są wolne od używek. Przebarwienia nie powstają tylko na skutek palenia tytoniu, ale także poprzez picie kawy, spożywanie dużych ilości czerwonego wina itp. Trzeba wziąć pod uwagę, że aby zęby palacza pozostały białe, należy wprowadzić do codziennych nawyków kilka zmian, które każdego dnia będą dbały o to, aby zęby zachowały swoją biel. Warto rozważyć stosowanie na co dzień odpowiedniej pasty wybielającej oraz zainwestować w szczoteczkę do zębów. W słowie „odpowiednie” zawarte jest przede wszystkim stwierdzenie, że musi dany produkt musi zostać dopasowany do potrzeb pacjenta. Oprócz pielęgnacji w domu, bardzo istotnym jest, aby pamiętać o wizytach higienizacji jamy ustnej, żadna pasta nie da tak znakomitych efektów, jak materiały stomatologiczne i fachowa ręka.
Najszybszym sposobem na pozbycie się problemów wynikających z palenia jest rzucenie nałogu. Oczywiście dla wielu to sprawa skomplikowana i związana z psychicznym aspektem palenia, jednak jako jedyna daje gwarancję, że w przyszłości nie pojawią się problemy, z którymi borykają się wieloletni palacze.