Zatkany nos zimą – skąd bierze się katar przy niskich temperaturach?

Kobieta z zatkanym nosem zimą leży w łóżku

Artykuł partnera.

Niskie temperatury i zimne powietrze mogą sprawiać, że u osób szczególnie wrażliwych na zimno pojawia się wodnisty katar, a w dalszym etapie uczucie zatkanego nosa. Tego rodzaju objawy często występują przy przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa (przewlekłym katarze) związanym z alergią, a także o etiologii niealergicznej, a czasem również u osób, które nie cierpią z powodu przewlekłego nieżytu nosa. Katar od zimna pojawia się w ciągu kilku minut po wyjściu na zewnątrz i ustępuje po powrocie do ogrzewanego pomieszczenia. Najprawdopodobniej ma to związek ze stymulacją komórek tucznych i nerwów czuciowych znajdujących się w błonie śluzowej nosa oraz z upośledzoną zdolnością uzupełniania braku wody po ekspozycji na zimne powietrze. Katar po wyjściu na zimno może też zwiastować przewlekłe zapalenie zatok, które może rozwinąć się na tle alergicznym. Przewlekły nieżyt nosa spowodowany alergią utrudnia odprowadzanie wydzieliny z zatok, a to sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Na ścianach zatok namnażają się wówczas bakterie, wirusy lub grzyby, a wydzielina, nie mając drogi ujścia, gromadzi się w nadmiarze, co powoduje ból i uczucie rozpierania. Zapalenie zatok może mieć również przyczyny inne niż alergiczny nieżyt nosa – należą do nich na przykład skrzywienie przegrody nosowej, problemy stomatologiczne czy infekcje wirusowe i bakteryjne.

Katar po wyjściu na zimno to dość częsta sytuacja. Nie musi wcale oznaczać sezonowej infekcji, choć może zwiastować na przykład przeziębienie. Jeśli jednak niska temperatura sprawia, że pojawia się uciążliwy katar, ból głowy i uczucie zatkanego nosa, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne. Takie dolegliwości mogą być objawami przewlekłego zapalenia zatok. Dowiedz się więcej na ten temat!

Katar po wyjściu na zimno – co jest tego przyczyną?

Charakterystyczne objawy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych

Oprócz symptomów takich jak katar od zimna, na problemy z zatokami mogą wskazywać objawy takie jak ból głowy, zębów i u nasady nosa, nasilający się podczas pochylania się, uczucie zatkanego nosa, któremu może, ale nie musi towarzyszyć katar, zaburzenia smaku i węchu, uczucie rozpierania w czaszce i ogólny dyskomfort oraz przykry zapach z ust. Jeśli takie objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni, lekarz sklasyfikuje zapalenie zatok jako przewlekłe [4]. Pamiętajmy jednak, że diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia możliwe jest jedynie po wykonaniu dokładnych badań.

Jak radzić sobie, gdy pojawia się katar od zimna?

Wizyta u lekarza i ustalenie przyczyny dolegliwości jest konieczne, ponieważ dzięki temu możliwe jest podjęcie właściwego leczenia. W przypadku zapalenia zatok o etiologii alergicznej zaleca się przede wszystkim podjęcie terapii alergii i wywoływanego przez nią stanu zapalnego błony śluzowej nosa. W tym celu stosuje się leki antyhistaminowe, immunoterapię alergenową oraz spraye do nosa z kortykosteroidami. Osoby dorosłe mogą zastosować spray do nosa Nasometin Control*, który szybko przynosi ulgę w katarze i udrażnia przewody nosowe. Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień. Na stany zapalne zatok pomocne są również inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych – eukaliptusowego, mentolowego lub sosnowego. Oprócz tego przy bakteryjnym zapaleniu zatok lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie antybiotyku, a przy zapaleniu wirusowym leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy pojawia się katar od zimna, warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń ogrzewanych kaloryferami. Ma to korzystny wpływ na poziom nawilżenia błon śluzowych nosa, co zmniejsza ryzyko nadwrażliwości na zimno.

Przypisy:

1. Alvaro A. Cruz, Alkis Togias, Reakcje górnych dróg oddechowych na zimne powietrze, Medycyna Po Dyplomie, 2009 (1).

2. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

3. Mariola Zagor i in., Zapalenie zatok przynosowych, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych, data dostępu 14.03.2022.

4. Antoni Krzeski, Zapalenie zatok przynosowych, Magazyn Otorynolaryngologiczny, wydanie specjalne, wrzesień 2003.

5. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.

6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

7. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Via Medica 2014, 159-169.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.