Czym charakteryzują się ataki paniki?

Mężczyzna z atakiem paniki

Jednym z często spotykanych zaburzeń zdrowia psychicznego są napady paniki. Mogą pojawiać się u ludzi w różnym wieku, bez względu na ich płeć czy życiowe doświadczenia. Jeśli podejrzewasz, że dotyczą też ciebie albo kogoś z twojego otoczenia, powinieneś poznać je bardziej szczegółowo – dlatego przedstawimy ci ich krótką charakterystykę.

Przyczyny objawów paniki

Pomimo że ataki paniki występują u tysięcy osób, to nie ma jasno określonej przyczyny ich występowania. Wiele osób doświadcza ich w wyniku zaburzeń lękowych, depresji i innych trudności psychicznych. Ataki paniki mogą być też wynikiem psychicznych urazów i traumatycznych przeżyć, ale nierzadko mają podłoże czysto genetyczne. Napady lękowe mogą również być efektem błędnej interpretacji objawów ze strony ciała (np. szybkie bicie serca wzbudza myśl “mam zawał”, “umieram”), co przekłada się na lęk o własne życie i wystąpienie paniki.

Objawy ataku paniki

Ataki paniki zazwyczaj są zjawiskiem, które dotyka nas w życiu niespodziewanie, bez wyraźnie widocznego dla nas powodu. Często zdarza się, że Pacjenci zaczynają bać się nie tyle śmierci czy zawału, co samego ataku lęku, przez co zaczynają żyć w niepokoju tak naprawdę przez cały czas.

Napady paniki zazwyczaj zaczynają się od poczucia przytłaczającego niepokoju, często połączonego z obawami o własne zdrowie i życie. Towarzyszy im ucisk w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem, które przez wiele osób kojarzone są z atakiem serca, co jeszcze bardziej potęguje lęk. U niektórych osób pojawiają się inne symptomy, takie jak zawroty głowy, nagłe osłabienie i mroczki przed oczami, które przywodzą na myśl stany przed utratą przytomności. Pacjenci skarżą się także na kołatanie serca i nadmierne pocenie się.

Myśli, które mogą towarzyszyć atakom paniki

Ataki paniki nie dotyczą tylko reakcji ze strony ciała: równie mocno wpływają na ludzkie myślenie, które przy napadzie lękowym zaczyna być chaotyczne. Pojawia się trudność w skupieniu na czymś innym niż doznania płynące z ciała i emocje. Jednocześnie pojawiać może się odrealnienie – poczucie, że wszystko, co dzieje się wokół Pacjenta, nie jest prawdziwe, jakby brał udział w filmie. Towarzyszyć mogą temu nawet zaburzenia postrzegania czasu – atak paniki może wydawać się znacznie dłuższy, niż jest w rzeczywistości.

Czy ataki paniki można wyleczyć?

Ataki paniki są bez wątpienia jednymi z tych zaburzeń, z którymi każdy pragnie walczyć i przezwyciężyć jak najszybciej. Duża ilość nieprzyjemnych doznań, które za sobą pociągają, a także poważne utrudnienie codziennego funkcjonowania, które z nich wynika, skłaniają do szukania odpowiedzi na pytanie, jak sobie z nimi radzić.

Na szczęście ataki paniki można skutecznie leczyć. Leczenie może polegać na prowadzeniu psychoterapii i podawaniu leków, co pomaga Pacjentowi zapanować nad objawami. Aż 90% osób deklaruje poprawę, a nawet całkowitą remisję choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.