Czy zwyrodnienie plamki można wyleczyć?

leczenie zwyrodnienia plamki

Pomimo że staramy się na co dzień dbać o zdrowie, zdarzają się schorzenia, które pojawiają się niezależnie od naszej troski. Jednym z nich jest zwyrodnienie plamki – znane także jako AMD. Wielu pacjentów zastanawia się, czy ta choroba jest wyleczalna oraz w jaki sposób przebiega – spróbujmy zatem odpowiedzieć na oba te pytania.

Czym jest zwyrodnienie plamki?

Zwyrodnienie plamki, znane także jako AMD (ang. Age-related macular degeneration) to schorzenie, które polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki. Z powodu nieprawidłowego funkcjonowania zniszczonej plamki, wzrok człowieka w sposób zniekształcony odbiera bodźce z zewnątrz – nie jesteśmy w stanie pisać, czytać, ani poprawnie rozróżniać barw. Nierzadko pacjenci skarżą się także na ciemne plamy, które pojawiają im się przed oczami, bądź mają trudności z dostrzeżeniem osób i przedmiotów, znajdujących się blisko nich. Do standardowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej zalicza się także poczucie falowania, krzywienia linii, które w rzeczywistości są całkowicie proste – na przykład pasy na jezdni.

Trudno wskazać jednoznacznie przyczynę pojawienia się zwyrodnienia plamki, statystyki jednak wskazują na to, że najczęściej dotyka ono mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby po 50 roku życia, będące kobietami białej rasy o jasnych tęczówkach. Znaczenie ma także fakt, czy ktoś w rodzinie chorował lub choruje na AMD, czy dotyczy nas problem otyłości, nadwzroczności, schorzeń sercowo-naczyniowych oraz czy palimy papierosy. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki.

Czy AMD można wyleczyć?

AMD występuje w dwóch odmianach – postaci suchej lub mokrej (wysiękowej). Niestety, żadnej z tych postaci zwyrodnienia plamki nie jesteśmy w stanie zupełnie wyleczyć – możliwe jest natomiast zatrzymanie lub spowolnienie rozwoju tego schorzenia. Można tego dokonać poprzez zastosowanie terapii 2RT (z ang. Retinal Rejuvenation Therapy), czyli laserowego zabiegu siatkówki w oku, w którym występuje sucha odmiana zwyrodnienia, charakteryzująca się powolnym, postępującym spadkiem ostrości widzenia. Zabieg 2 RT  jest nie tylko szybki, ale także bezbolesny. U większości pacjentów pozwala na spowolnienie przebiegu schorzenia, u części z nich prowadzi również do zmniejszenia się druzów, które są złogami nieprawidłowego materiału, gromadzącymi się pod siatkówką.

Inną metodą, skuteczną w walce z wysiękowym zwyrodnieniem plamki, czyli zaawansowanym stadium AMD, są iniekcje doszklistkowe preparatami anty-VEGF. W tym przypadku bezpośrednio do ciała szklistego oka wprowadza się ultracienką igłę i dokonuje zastrzyku z preparatem, który ma na celu zahamowanie rozrostu nowopowstałych naczyń krwionośnych, które cechują się nieprawidłową budową. Tego typu zabieg trwa zaledwie kilka minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, a tylko chwilowe uczucie dyskomfortu.

Gdzie leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Leczenie AMD, czyli związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki, możliwe jest w wybranych gabinetach okulistycznych (na przykład tutaj: https://swiatoka.pl/uslugi/amd-zwyrodnienie-plamki/). Należy jednak upewnić się, czy w danym miejscu przeprowadzana jest terapia 2RT, oraz czy istnieje możliwość wykonania iniekcji doszklistkowych. Przed podjęciem leczenia laserowego czy preparatami anty-VEGF konieczna jest wstępna kwalifikacja do tych zabiegów. Należy pamiętać o tym, ze warto jak najszybciej zadbać o leczenie AMD, ponieważ zwyrodnienie wpływa na zanik fotoreceptorów, co w ostateczności może doprowadzić nawet do ślepoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.