Astygmatyzm i cylindry – na czym to polega?

Kobieta cierpiąca na astygmatyzm, która zakłada soczewki

Większość z nas wie, jakie są najczęstsze wady wzroku, a mianowicie krótkowzroczność i dalekowzroczność. Słysząc jednak nazwę astygmatyzm, trudno nam powiedzieć, na czym może polegać ta wada refrakcji. Okazuje się jednak, że prawie każdy ma tzw. Astygmatyzm fizyczny. Jaki jest przejaw tej wady wzroku i jak można ją naprawić? Soczewki astygmatyzm jakie są najlepsze? Soczewki astygmatyzm czy trzeba je nosić? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Astygmatyzm – charakterystyka

Astygmatyzm (łac. Astigmatismus), znany również jako ataksja, to wada refrakcji charakteryzująca się zniekształceniem widzenia, spowodowanym niesferyczną rogówką oka. Kiedy powierzchnia rogówki jest kulista, prawidłowo załamuje światło skupione na okolicy siatkówki. Krzywizna rogówki może spowodować nieprawidłowe skupienie światła. W rezultacie obraz, który widzimy, jest rozmyty. Dotyczy to zarówno bliskich, jak i dalekich obrazów. Czasami ataksja jest spowodowana deformacją soczewki lub gałki ocznej oka. Warto pamiętać, że oko ludzkie nie jest kuliste, dlatego prawie każdy ma astygmatyzm. Gdy dysonans sięga nawet 0,5 dioptrii, mówimy o astygmatyzmie fizjologicznym, który nie wymaga korekty.

Astygmatyzm – czym się objawia?

Niekompatybilność fizjologiczna nie stanowi problemu, ponieważ nasze widzenie ma pewne mechanizmy kompensacyjne zapewniające prawidłowe widzenie. Jednak wady powyżej 0,75 dioptrii mogą już być niewygodne i utrudniać codzienną pracę. Astygmatyzm może rozmywać i zniekształcać widziany obraz, a objawom tym mogą towarzyszyć:

  • tarcie oczu,
  • mrużenie oczu,
  • bóle głowy.

Astygmatyzm – przyczyny

Astygmatyzm zwykle pogarsza się z wiekiem i jak zostało już wspomniane, jest spowodowana nieregularną krzywizną rogówki, która zwykle jest wrodzona i trwała. Astygmatyzm może być również spowodowany bliznowaceniem rogówki po pęknięciu lub szyciu i niektórymi stanami (takimi jak stożek rogówki). Występuje również astygmatyzm spowodowany patologią soczewki pacjenta (wynikiem wrodzonej choroby tkanki łącznej lub wrodzonej choroby) lub urazem powodującym zwichnięcie soczewki.

Astygmatyzm – rozpoznanie

Ponieważ astygmatyzm występuje najczęściej w dalekowzroczności lub krótkowzroczności, jest trudny do zdiagnozowania. Dlatego najlepiej skonsultować się z okulistą lub optometrystą. Na spotkania można umawiać się za pośrednictwem serwisów internetowych, które oferują tysiące spotkań dla ekspertów w całym kraju.

Pacjenci mogą wybierać pomiędzy datami NFZ, wizytami dla firm a także wizytami prywatnymi. Lekarze mogą wykonać wiele badań, aby ocenić stan naszych oczu i zdiagnozować tę wadę wzroku.

Okuliści często używają ortokeratologii do diagnozowania astygmatyzmu. Ortokeratologia postać dysku z białymi i czarnymi kółkami. Kiedy pacjent patrzy w lusterko rogówkowe, lekarz może obserwować i oceniać odbity na rogówce kształt kręgów.

Dokładniejszą metodą diagnostyczną jest komputerowa ortokeratologia wideo, która wykorzystuje również okrągły kształt keratoskopu. Ich obrazy są rzutowane na powierzchnię rogówki, rejestrowane kamerą, a następnie analizowane przez komputer. Do określenia stopnia i osi astygmatyzmu służy również oftalmoskop Jawal – urządzenie do pomiaru krzywizny rogówki w dwóch głównych częściach. Wszystkie te testy są nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjentów.

W domu pacjenci mogą wykonać proste testy, które wskazują na obecność astygmatyzmu. Aby to zrobić, potrzeba obrazu złożonego z prostych linii rozchodzących się promieniście od punktu. Jeśli występuje niespójność, linie te mogą stać się rozmyte, rozmyte, zakrzywione lub niektóre z nich mogą wyglądać na ciemniejsze lub jaśniejsze.

Soczewki astygmatyzm

Soczewki przeznaczone dla osób cierpiących na astygmatyzm
Źródło: Pexels.com

Wprowadzenie soczewek kontaktowych do codziennego użytku stało się przełomem w korekcji astygmatyzmu. Dzięki okularom cylindrycznym jest to możliwe, a do niedawna okulary cylindryczne były używane tylko w okularach. Prawidłowe cięcie okularów może załamać światło pod kątem prostym, dzięki czemu obraz odbije się na siatkówce.

Zastosowanie takich cylindrycznych szkieł w soczewce eliminuje konieczność noszenia okularów. Soczewki toryczne mogą nie tylko korygować astygmatyzm i zapewnić doskonałą jakość widzenia, ale także eliminować wszystkie skutki uboczne tej wady wzroku, w tym silne bóle głowy i zmęczenie oczu. Jednocześnie są wykonane z doskonałych materiałów silikonowo-hydrożelowych i są niezwykle wygodne w noszeniu. Zapewniają wysoki poziom nawilżenia i mają wyższą przepuszczalność tlenu, zapobiegają niedotlenieniu i zmniejszają uczucie suchości oczu, nawet przy długim noszeniu soczewek. Soczewki astygmatyzm są niezbędne, aby poprawić komfort pacjenta.

Szkła cylindryczne

Kiedy całe światło skupia się w jednym punkcie (najlepiej na siatkówce oka), generowany jest wyraźny i ostry obraz. W przypadku astygmatyzmu musimy połączyć dwie ogniskowe, które pojawiają się, gdy światło przechodzi przez nieregularną rogówkę. Odbywa się to za pomocą cylindrycznych szkieł. Ich konstrukcja jest podobna do części cylindrycznych – w jednym przekroju nie mają wpływu, podczas gdy w innym powinny mieć wartość równą naszemu astygmatyzmowi, aby przesunąć ognisko światła z jednego punktu do drugiego. Ze względu na przesuniętą oś pacjent może przywrócić wzrok przy pomocy okularów cylindrycznych.

One thought on “Astygmatyzm i cylindry – na czym to polega?

  1. Borykam się z tą wadą wzorku od kilku już lat ;/ Astygmatyzm powoduje u mnie nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość… Soczewki znacznie pomagają, jednak samego problemu nie rozwiązują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.